czwartek, 2 maja
Shadow

Krople do oczu – na co pomagają?

Krople do oczu mogą być stosowane w celach profilaktycznych, ale wiele produktów zawiera substancję czynną, która pomaga zwalczać różnego rodzaju choroby. Wskazań do stosowania kropli może być dużo – wszystko zależy od konkretnego typu produktu i jego składu.

Nawilżające krople do oczu – kiedy należy je stosować?

Najpopularniejsze krople do oczu, które stosuje się w celach profilaktycznych, to tak zwane sztuczne łzy. Ich zadaniem jest nawilżenie powierzchni oka oraz zredukowanie podrażnień wywołanych nadmiernym jego przesuszeniem. Sztuczne łzy dedykowane są przede wszystkim osobom, które cierpią na zespół suchego oka. Niemniej jednak często sięgają po nie także pacjenci, którzy:

  • spędzają dużo czasu w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • źle tolerują suche powietrze w sezonie grzewczym,
  • pracują przed ekranem komputera,
  • stosują soczewki kontaktowe bądź okulary.

Sztuczne łzy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, nie przekraczając dziennej dawki. Oczy można nimi zakraplać w dłuższym okresie czasu, jednak jeśli objawy nadal się utrzymują albo wręcz nasilają, należy udać się do okulisty. 

Krople do zmęczonych oczu – kiedy je stosować?

Krople do zmęczonych oczu nie są tym samym, co sztuczne łzy. Zawierają one substancję, która zwęża naczynia krwionośne, redukując tym samym zaczerwienienie oka. Najczęściej sięgają po nie osoby, które przez długi czas pracowały przed ekranem komputera albo noszące soczewki do oczu. Tego rodzaju kropli nie należy jednak nadużywać, gdyż finalnie do oka będzie dopływać zbyt mało krwi, powodując niedotlenienie gałki ocznej. Ważne więc, aby unikać sytuacji, w których musimy stosować krople do zmęczonych oczu. Osoby noszące szkła powinny skupić się na procesie, jakim jest prawidłowe zakładanie i zdejmowanie soczewek. To w tych momentach najczęściej dochodzi do podrażnień. 

Krople do oczu leczące infekcję bakteryjną

Krople leczące infekcje na tle bakteryjnym to antybiotyki oraz leki z grupy sulfonamidów. Stosuje się je wyłącznie na zlecenie lekarza, zgodnie z jego wskazówkami. Kuracji nie należy przerywać nawet po uzyskaniu efektów – antybiotykoterapia wygląda dokładnie tak, jak w przypadku standardowych leków w postaci tabletek. Krople do oczu antybakteryjne dostępne są na receptę. Stosuje się je na przykład w zapaleniu spojówek czy rogówki.

Krople przeciwalergiczne do oczu – kiedy i jak je stosować?

Inną grupą kropli do oczu są produkty przeciwhistaminowe, których zadaniem jest łagodzenie objawów alergii. Na tle uczuleniowym może pojawić się zapalenie spojówek, którego nie leczy się antybiotykami, a właśnie specjalnymi kroplami przeciwalergicznymi. Należy je stosować go uzyskania poprawy, zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre krople do oczu dostępne są bez recepty, jednak w przypadku poważniejszych schorzeń albo długo utrzymujących się objawów trzeba sięgnąć po leki o silniejszym działaniu. Krople przeciwalergiczne najczęściej dobiera alergolog albo okulista. Kluczem do sukcesu jest jednak wyeliminowanie alergenu i stosowanie delikatnych produktów do pielęgnacji oczu czy szkieł, takich jak antyalergiczny płyn do soczewek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + trzynaście =