piątek, 3 maja
Shadow

Papierosy a badanie krwi — dlaczego nie należy palić przed morfologią?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Palacze, którzy dostali skierowanie na morfologię, często zastanawiają się, czy ich nałóg może negatywnie wpływać na wyniki badania krwi. Naukowcy przekonują, że uzależnienie od papierosów przyczynia się do znacznej zmiany niektórych parametrów i zachęcają do zaprzestania palenia w dzień badania. Sprawdź, w jaki sposób substancje obecne w papierosie wpływają na wyniki morfologii.

Czy palacz musi specjalnie przygotować się do badania krwi?

Chociaż badanie krwi jest rutynowym i szybkim badaniem, to każdy z nas musi się do niego odpowiednio przygotować. Narodowy Instytut Onkologii wydał zalecenia, do których powinni stosować się zarówno palacze, jak i pacjenci bez nałogów. Wszystkie osoby przygotowujące się do badania są zobowiązane:

  • stawić się w gabinecie zabiegowym na czczo,

  • zażyć poranną dawkę leków po pobraniu próbki,

  • na kilka dni przed wykonaniem pobrania wstrzymać się od przyjmowania alkoholu i używek,

  • powstrzymać się od znacznego wysiłku fizycznego,

  • tuż przed pobraniem próbki unikać stresu oraz nie palić papierosów [1].

Pacjenci nie zawsze stosują się do zaleceń — czasem celowo je ignorują, jednak częściej nie są świadomi, że pobranie krwi wymaga odpowiedniego przygotowania. Spożycie posiłku, aktywność fizyczna, czy palenie przed badaniem krwi może zaburzyć parametry morfologii, przez co konieczne będzie ponowne pobranie próbki do analizy.

Palenie papierosów zaburza parametry badania krwi

Palenie a badanie krwi — jaki jest związek pomiędzy uzależnieniem od papierosów a wynikami morfologii? Zarówno nikotyna, jak i inne substancje zawarte w dymie papierosowym wpływają na zawyżenie lub zaniżenie wartości parametrów morfologii. Najlepszym dowodem na występowanie nieprawidłowości w analizach próbek palaczy jest badanie populacyjne przeprowadzone na grupie ponad 100 tysięcy Duńczyków. W 2019 roku badacze wykazali, że palenie wpływa negatywnie na poziom:

  • leukocytów, limfocytów i monocytów,

  • neutrofili,

  • hemoglobiny oraz hematokrytu,

  • MCV, czyli wskaźnika średniej objętości czerwonych krwinek [2].

Uzależnienie od nikotyny może znacząco zmieniać wyniki morfologii, dlatego koniecznie należy poinformować lekarza prowadzącego o swoim nałogu.

Czy badanie krwi pomoże zdemaskować palacza?

Co prawda wyniki morfologii u osób palących często odbiegają od normy, jednak podstawowe badania diagnostyczne nie wystarczą, by jednoznacznie stwierdzić, że ktoś jest uzależniony od papierosów. W tym celu należy wykonać test na obecność kotyniny. Jest to metabolit nikotyny, który utrzymuje się w organizmie przez około 16 godzin od wypalenia papierosa. Możliwe jest przeprowadzenie testu krwi na obecność tej substancji, chociaż skuteczniejszą metodą jest analiza moczu [3].

Źródła:

  1. https://www.nio.gov.pl/abc-pacjenta/jak-przygotowac-sie-do-badania/samodzielna-pracownia-diagnostyki-laboratoryjnej/,

  2. https://recigar.pl/palenie-papierosow-a-badanie-krwi/#Badania_krwi_–_przygotowania,

  3. Nowak J.M., Żuryń A., Grzanka A., Kotynina – metabolizm, zastosowanie jako biomarker i wpływ na organizm człowieka, Postepy Hig Med Dosw (online), 2012; 66: 996-1005,https://phmd.pl/api/files/view/29023.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 1 =