środa, 1 maja
Shadow

Kiedy wymienić grzejniki w domu?

Kiedy warto wymienić kaloryfer? Dowiedz się kiedy należy rozważyć zakup nowego grzejnika oraz jaki rodzaj warto wybrać.

W przypadku gdy grzejniki w mieszkaniu nie są w najlepszym stanie technicznym wpływają one negatywnie nie tylko na samo funkcjonowanie instalacji grzewczej lecz również estetykę danego pomieszczenia. Jest to wyraźny znak, że należy pomyśleć o ich wymianie. Ze względów użytkowych najlepszym momentem na modernizację instalacji grzewczej jest okres letni, kiedy to ogrzewania najzwyczajniej nie używamy.

Jak rozpoznać, że grzejniki kwalifikują się do wymiany

Główną przesłanką do wymiany grzejników na nowe powinna być ich nieszczelność oraz widoczne ślady korozji, które w konsekwencji już za chwilę doprowadzą do wycieków wody. Często sama wymiana grzejnika łączona jest z modernizacją całej instalacji grzewczej (niskotemperaturowe systemy grzewcze bardzo słabo sprawdzają się w połączeniu ze starymi, żeliwnymi kaloryferami).

Jaki grzejnik wybrać zamiast starego modelu?

Podczas wymiany grzejnika należy uwzględnić jego moc grzewczą oraz podjąć decyzję czy chcemy zakupić model żeliwny, stalowy czy też aluminiowy. Patrząc kilka lat wstecz większość mieszkań w polskich domach była wyposażona w grzejniki żeliwne, które mają swoje zalety jak i wady. Do zalet należy wysoka odporność na ciśnienie wody i solidność konstrukcji. Niestety żeliwne grzejniki mają również ograniczoną powierzchnię wymiany ciepła, są duże i ciężkie co może wpływać na możliwość montażu.

Drugim rodzajem grzejników są modele stalowe odznaczające się kompaktowymi wymiarami i zwartą konstrukcją, która przekłada się na lepszą efektywność cieplną. Szeroki wybór rozmiarów i kolorów również stanowi atut pod względem aranżacji wnętrza. Modele stalowe grzejników są jednak nieco bardziej podatne na korozję i wymagają w związku z tym odpowiedniej ochrony (w miejscach o dużej wilgotności prawie zawsze narażone są na ryzyko wystąpienia rdzy).

Ostatnia kategoria to grzejniki aluminiowe. Ze względu na użyty materiał są lżejsze od dwóch wcześniej wymienionych i bardzo dobrze przewodzą ciepło (jednocześnie również bardzo szybko je tracą).

Na co zwrócić uwagę szukając nowego grzejnika?

Kluczowe przy wymianie grzejników na nowe jest dobranie mocy grzewczej. Jest to parametr, który określa zdolność grzejnika do oddawania ciepła w pomieszczeniu i wyrażony jest w watach. Parametr ten powinien być nieco większy niż obliczone zapotrzebowanie cieplne danego pomieszczenie. Inną moc będzie miał grzejnik w sypialni gdzie raczej dla snu jest lepsza niska temperatura, inną grzejnik w kuchni, a zupełnie inną grzejnik do łazienki, gdzie zależy nam na wyższej temperaturze (wtedy przyjmuje się zazwyczaj 20-30% większe zapotrzebowanie niż to wynikające z obliczeń).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × pięć =