
Prawnik prawa pracy, czyli specjalista taki, jak adwokat czy radca prawny specjalizujący się w tej dziedzinie prawa, może udzielać doradztwa prawnego w bardzo szerokim zakresie tak pracownikom, jak i pracodawcom. W jakich sytuacjach konieczna może okazać się pomoc prawna z jego strony?
Prawnik prawa pracy dla pracownika
Mówiąc o prawniku prawa pracy, najczęściej na myśl przychodzi jego doradztwo względem pracowników, którzy zostali nieprawidłowo potraktowani przez swojego pracodawcę – czy to personalnie, czy jako zatrudnieni w jego przedsiębiorstwie.
W przypadku problemów o typowo „personalnym” charakterze można mówić w szczególności o kwestiach takich, jak mobbing i szeroko pojmowana dyskryminacja – ze względu na płeć, wiek, kolor skóry, orientację seksualną i wiele innych czynników. Siłą rzeczy tego rodzaju problemy stanowią bardzo delikatne sprawy, co do których należy podchodzić z należytym szacunkiem i zrozumieniem.
Prawnik prawa pracy mający doświadczenie w takiej problematyce będzie wiedział, jak pokierować dalej pracownika, by otrzymał on niezbędną i, co najważniejsze, prawidłową pomoc.
Drugą stronę medalu tworzą sprawy, w przypadku których doszło do naruszenia praw pracowniczych przez pracodawcę. I tutaj wachlarz takich przypadków może być bardzo szeroki. Pracownik może zwrócić się do prawnika prawa pracy w przypadku:
- otrzymywania wynagrodzenia ze znacznym opóźnieniem lub jego braku, pomimo wypełnienia swoich obowiązków służbowych,
- braku wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny,
- niesłusznego wypowiedzenia umowy o pracę,
- zatrudnieniu na umowę cywilnoprawną, która wykazuje charakter umowy o pracę,
- nieprawidłowych, utrzymujących się warunków pracy, których pracodawca nie chce zmieniać pomimo zgłaszanych uwag.
Jak pomóc może prawnik prawa pracy pracownikowi?
Prawnik prawa pracy, w zależności od charakteru sprawy i jej zawiłości, może zaoferować pracownikowi szereg rozwiązań – począwszy od listownego zwrócenia się do pracodawcy, przez negocjacje z nim, aż po wystąpienie przeciwko niemu w sądzie pracy.
Przed podjęciem decyzji o tym, jakie kroki prawne warto podjąć, pracownik powinien zatem skonsultować się z takim specjalistą, jak adwokat lub radca prawny prawa pracy i wspólnie z nim podjąć decyzję o możliwych działaniach względem nieuczciwego pracodawcy.
Prawnik prawa pracy dla pracodawcy
Prawnik prawa pracy może udzielać doradztwa prawnego i niezbędnej pomocy nie tylko stronie pracowniczej, ale też pracodawcom.
Na każdym pracodawcy spoczywają różne obowiązki względem pracowników, których zatrudnia w swojej firmie. Zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy mogą nie mieć świadomości tego, jakich przepisów i wymogów muszą przestrzegać. Dobrym zatem pomysłem może okazać się, przynajmniej na początku, kilkukrotne skonsultowanie się z prawnikiem, który zapewni doradztwo prawne nawet w takim zakresie.
Specjaliści prawa pracy są ponadto przygotowani do udzielania pracodawcom pomocy prawnej związanej ze sporządzaniem wszelkiego typu dokumentacji firmowej. Prawnik może zająć się zarówno opracowywaniem projektów umów o pracę czy cywilnoprawnych, jak również przygotowywaniem dokumentacji administracyjnej – wewnętrznych regulaminów, statutów i podobnych treści ustalających zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Również w przypadku pomocy prawnej udzielanej pracodawcy, prawnik prawa pracy może reprezentować klienta przed sądami i organami administracji publicznej (na przykład takimi, jak Państwowa Inspekcja Pracy).
W większości przypadków, gdy pracodawca musi tłumaczyć się z niesłusznych oskarżeń głoszonych przez pracownika, warto skorzystać z pomocy prawnej specjalisty, który w sposób rzeczowy i obiektywny zajmie się poprowadzeniem sprawy jako pełnomocnik pracodawcy.
Podsumowanie
Prawo pracy jest rozległą i złożoną dziedziną prawa, regulującą prawa i obowiązki tak pracownika, jak i pracodawcy. Pomimo tego na linii pomiędzy obiema stronami może dochodzić do konfliktów o różnym podłożu, które rozwiązać można z pomocą prawnika prawa pracy.