środa, 17 lipca
Shadow

Tłoczenie płyt CD w erze cyfrowej – jak znaleźć równowagę między tradycją a nowoczesnością?

Platformy streamingowe mają miliony użytkowników i raczej nic nie wskazuje na to, by ich popularność w najbliższej przyszłości miała się zmniejszyć. Mimo tego tłoczenie płyt CD nie jest tak zupełnie pozbawione sensu, bo fizyczne nośniki wciąż mają na pewnych obszarach przewagę nad dźwiękiem cyfrowym.

Czy tłoczenie płyt CD jeszcze się opłaca?

Twórcom zależy na tym, by sprzedać jak najwięcej swoich płyt, tyle że dzisiaj album nie musi trafić na rynek pod postacią fizycznej płyty, bo równie dobrze może to być po prostu plik muzyczny do pobrania ze sklepu internetowego lub odsłuchania w streamingu. Warto jednak mieć na uwadze, że mimo wielkiej popularności dźwięku cyfrowego wciąż sporo jest osób preferujących nośniki fizyczne, w tym właśnie płyty kompaktowe. Ich sprzedaż obecnie jest rzeczywiście skromniejsza niż kilka dekad temu, ale i tak wielu artystów jest w stanie zarobić na płytach CD więcej niż na streamingu. Nic zresztą nie stoi na przeszkodzie aby połączyć wydanie płyty CD ze streamingiem, co pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Czemu CD, a nie modny ostatnio winyl? Sporo tutaj zależy od nastawienia odbiorców – nie wszyscy fani są miłośnikami płyt winylowych i preferują wygodniejsze kompakty, poza tym płyty CD są mniej problematyczne w dystrybucji i sprzedaży.

 

Wysoka jakość dźwięku

Niepodważalnym atutem płyt kompaktowych jest jakość brzmienia, z reguły lepsza od tego, co oferują platformy streamingowe. Jeśli fani danego twórcy przywiązują do tego dużą wagę, warto zainwestować dodatkowo w wydanie płyty kompaktowej, a w XDiSC można zamówić nakład dowolnej wielkości. W procesie tłoczenia płyt CD praktycznie nie ma żadnych strat dźwięku i dotyczy to każdego krążka, ponieważ wszystkie płyty są odciskane z matrycy, a nie kopiowane. Tłoczenie CD to także gwarancja wysokiej trwałości, bo profesjonalnie wydane kompakty nawet po kilkudziesięciu latach doskonale brzmią.

 

Możliwość personalizacji płyt CD

Wydanie płyty na fizycznym nośniku oznacza konieczność zaprojektowania atrakcyjnej okładki, co pomaga twórcy wyróżnić się z tłumu, oddać grafiką charakter nagranej na płycie muzyki, trafić do odbiorców z określonym przesłaniem. Płyta kompaktowa może uzyskać dzięki temu wysoką wartość kolekcjonerską i ma większe szanse stać się dla odbiorcy ważną, nostalgiczną pamiątką, co w przypadku plików cyfrowych jest znacznie trudniejsze do osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − trzynaście =