czwartek, 25 kwietnia
Shadow

Stomatologia mikroskopowa – na czym polega?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Stomatologia mikroskopowa to jedna z najnowocześniejszych technik leczenia stomatologicznego. Charakteryzuje się dużą precyzją i wysoką wydajnością. Znacząco poszerza zakres możliwości leczenia stomatologicznego. Stosuje się ją głównie w endodoncji, chirurgii stomatologicznej i periodontologii.

W jaki sposób wykorzystuje się mikroskop w stomatologii?
Stomatologia mikroskopowa to nic innego jak wykorzystanie specjalistycznych mikroskopów w leczeniu stomatologicznym. Dzięki nim lekarz stomatolog może zobaczyć szczegóły, których nigdy nie widziałby gołym okiem. A te szczegóły są bardzo ważne i często kluczowe dla całego procesu leczenia. Dlatego wykorzystanie mikroskopów daje możliwość poszerzenia zakresu diagnostyki i zwiększenia poziomu precyzji podczas zabiegów stomatologicznych, zmniejszając tym samym ryzyko powikłań. Metodę tę stosuje się w leczeniu kanałowym, chirurgii stomatologicznej, profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Ponieważ mikroskop pozwala dentyście na dokładną obserwację rzeczywistego stanu zęba, aż do jego najgłębszych struktur, jest najczęściej stosowany w endodoncji, zwanej leczeniem kanałowym. Mikroskopy umożliwiają również usuwanie wierzchołków korzeni oraz obserwację i korygowanie ran poekstrakcyjnych. Pozwalają nawet na lokalizację złamanych fragmentów zębów podczas operacji. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów periodontolodzy mogą zlokalizować nawet najmniejsze zmiany w jamie ustnej, co z kolei pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Wreszcie mikroterapia ma również zastosowanie w stomatologii zachowawczej. Mikroskop pomaga w dokładnym rozpoznaniu próchnicy, a następnie oczyszczenie chorego zęba wyłącznie z tkanki zainfekowanej. Tym samym zapobiega niepotrzebnemu usuwaniu zdrowej tkanki. Mikroterapia jest bezbolesna. Stosowanie podczas nich znieczulenia miejscowego jest standardową procedurą. Pacjenci często musieli usuwać chore zęby, zanim mikroskopy były dostępne w gabinetach dentystycznych. Wynikało to z niemożności dostępu do części zęba, których lekarz nie był w stanie dostrzec. Dlatego, jeśli miazga była silnie zapalna, ząb musiał zostać usunięty. Mikroskopia umożliwia obecnie lokalizację i szczegółowe opracowanie wszystkich kanałów zębowych i ich obrzeży. Dzięki temu stomatolog może je dokładnie oczyścić, a następnie szczelnie wypełnić aby Pacjent zachował naturalne zęby, których jak najdłuższe zachowanie jest  bardzo ważne dla całego organizmu. Utrata choćby jednego zęba może mieć wpływ na budowę całej szczęki, dlatego wskazane jest uzupełnianie braków zębowych np. implantami dentystycznymi. Leczenie kanałowe wykonywane przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów może być bezbolesne i zakończyć się nawet na jednej wizycie.

Gdzie należy udać się w celu leczenia stomatologicznego mikroskopowego?
Jednym z takich miejsc w Warszawie są gabinety Medykus (https://www.medykus.eu), mieszczące się w dwóch lokalizacjach: Warszawa-Mokotów ul. Ukryty Raj 1 lok.6 oraz Warszawa-Wesoła Pl. Wojska Polskiego 114.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 1 =