niedziela, 8 grudnia
Shadow

Podpowiadamy, gdzie i jak ustawić kolumny podstawkowe

Każde pomieszczenie może mieć inną akustykę. Pomijając podstawowe aspekty kształtu i rozmiarów wnętrza, na akustykę wpływają też takie elementy, jak: meble, dywany, zasłony, co jest w narożnikach itd. Poziom dźwięku mierzony w pomieszczeniu w określonej odległości od źródła może różnić się nawet o kilkanaście decybeli od zakresu wytworzonego przez to samo źródło w otwartej przestrzeni. Dlatego przy konfiguracji każdego systemu audio znajomość podstawowych zasad akustyki bardzo się przydaje. To, jak i gdzie ustawisz kolumny podstawkowe i inne głośniki, ma podstawowe znacznie w wykorzystaniu potencjału zestawu audio. I nie ma na to uniwersalnej recepty!

Symetria, płaszczyzna i wysokość ustawienia głośników podstawkowych

Zanim znajdziesz idealne miejsce na kolumny, to uwzględnij trzy aspekty.

Symetria umieszczenia kolumn podstawkowych

Pierwszy to symetryczne rozmieszczenie głośników w osi poziomej względem słuchacza. Lewy i prawy głośnik powinny znajdować się w równej odległości względem osi symetrii.

Kąt nachylenia głośników podstawkowych w zestawie audio

Drugi aspekt to dopasowany kąt nachylenia względem słuchacza. Tutaj sprawdzają się świetnie uchwyty głośnikowe ułatwiające znalezienie właściwego kąta nachylenia. Na rynku znajdziesz także rozwiązania ze standami lub podstawkami, pozwalające na regulację nachylenia. W publikacjach w sieci znajdziesz co najmniej kilka porad na temat stopnia dogięcia. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość i przetestować indywidualnie ten poziom w swoim ustawieniu.

Wysokość dla głośników podstawkowych

Punktem bazowym w ustaleniu wysokości dla głośników podstawkowych jest pozycja głośników wysokotonowych. Powinny być mniej więcej na wysokości miejsca odsłuchowego, a dokładniej – na wysokości uszu użytkownika. Jeśli jest to sofa, fotel czy kanapa, to mówimy o słuchaczu w pozycji siedzącej. Gdy masz kilku użytkowników o różnym wzroście, to możesz pójść na kompromis i obliczyć wartość uśrednioną wszystkich osób. W dobrych sklepach audio znajdziesz wysokiej klasy modele kolumn podstawkowych z nakrętkami ułatwiającymi mikroregulację wysokości.

Na czym postawić kolumny podstawkowe

Skoro już wiesz, na jakiej wysokości i w jakiej osi symetrii mają znaleźć się kolumny podstawkowe, to ustal rodzaj powierzchni, na której je umieścisz.

Stabilna powierzchnia dla kolumn głośnikowych

Jeśli umieścisz sprzęt audio, nawet ten najwyższej jakości, na niestabilnym, niewypoziomowanym podłożu, to głośniki będą wpadały w drgania. W efekcie nie osiągniesz dobrego brzmienia. Dlatego zadbaj o stabilne miejsce!

Kolumny podstawkowe na meblach

Jeśli chcesz postawić je np. na szafce rtv albo komodzie, to upewnij się, że jest dobrze wypoziomowana – poziomica może być bardzo przydatna. Jest to sposób na zminimalizowanie przenoszenia wibracji. W poszczególnych modelach producenci zaprojektowali rozwiązania, np. kolumny podstawkowe na podkładkach korkowych. Takie warianty zapewniają lepszą stabilność i bezpieczne umieszczenie na meblach lub podstawkach.

Głośniki podstawkowe na ścianie

Możesz wybrać wariant powieszenia głośników na ścianie, a specjalne uchwyty w wybranych modelach ułatwią wygodną instalację. Takie kolumny to dobre rozwiązanie, gdy zestaw audio ma wtopić się w otoczenie. To też idealne rozwiązanie w mniejszej przestrzeni, gdzie na przykład standy zajmowałyby zbyt dużo miejsca.

Kolumny podstawkowe i przydatne akcesoria do głośników – standy, podstawki i uchwyty

Kolumny głośnikowe możesz ustawić na przeznaczonych do tego podstawkach, standach lub zamontować za pomocą uchwytów. Sposób zależy od docelowego miejsca głośników: poziomej powierzchni lub ściany. W dobrych sklepach audio znajdziesz kompaktowe rozwiązania lub możesz indywidualnie dobrać poszczególne elementy. W modelach dostępnych na rynku znajdziesz szczelinowe porty, przez co zredukowane jest zniekształcenie dźwięku dzięki płynnemu przepływowi powietrza.

  • Jeśli masz w planie umieszczenie kolumn głośnikowych na meblach, to sprawdzą się podstawki pod głośniki. Zajmują mniej miejsca niż standy. Ważne, że dzięki nim powierzchnia jest stabilniejsza i pochłania wibracje. Do dyspozycji masz modele umożliwiające ustawienie sprzętu pod odpowiednim kątem nachylenia.
  • Jeśli wybierzesz standy do kolumn podstawkowych, to masz bardzo szeroki wybór. Możesz też dopasować je wizualnie, tak aby konstrukcja była ciekawym dodatkiem we wnętrzu. Najlepsze brzmienie będzie, jeśli ustawisz je kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i sprzęt musi stać bliżej ściany, to rozważ wybór głośników z frontalnym otworem bas refleks lub obudową zamkniętą. Ostatecznie zadecydują twoje indywidualne oczekiwania względem jakości basów, ich intensywności.
  • Uchwyty do głośników podstawkowych są przeznaczone do montowania sprzętu na ścianie. Jeśli rozważasz wielokanałowy system audio i chcesz zaoszczędzić miejsce, to taki wariant jest rozsądny. Jeśli już masz głośniki z otworem bas refleks z tyłu, to rozważ zakup standów (a nie uchwytów). Będą lepszym rozwiązaniem, bo takie głośniki zamontowane zbyt blisko ściany mogą wpadać w rezonans, a to pogorszy jakość brzmienia, zwłaszcza w niższych tonach. W dobrych sklepach audio znajdziesz ciekawe modele kolumn podstawkowych

Jeśli masz pomieszczenie o nietypowych rozmiarach, mniejsze lub ważna jest dla ciebie mobilność zestawu audio, to z pewnością znajdziesz i na to najlepsze rozwiązanie. Optymalne ustawienie kolumn głośnikowych podstawkowych ma decydujący wpływ na to, czy będziesz cieszyć się dźwiękiem najlepszej jakości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =