niedziela, 26 stycznia
Shadow

Czym jest chłodnictwo przemysłowe?

Chłodnictwo przemysłowe to sektor technologiczny, który pełni niezwykle ważną rolę w przemyśle nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czym dokładnie jest chłodnictwo przemysłowe i jaki obszar działania obejmuje?

Chłodnictwo przemysłowe

Chłodnictwo przemysłowe to ogólna nazwa dla dziedziny, która zajmuje się projektowaniem oraz budową i utrzymaniem systemów chłodniczych wykorzystywanych w różnorodnych gałęziach przemysłu. Głównym zadaniem chłodnictwa przemysłowego jest kontrolowanie i utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury, niezbędnej do przechowywania czy transportowania produktów wrażliwych na ciepło. Zastosowanie zaawansowanych technologii chłodniczych pomaga zachować długotrwała świeżość produktów, takich jak rośliny florystyczne czy owoce i warzywa. Jest to również niezbędne rozwiązanie do stworzenia odpowiednich warunków na przechowywanie farmaceutyków, które w zbyt wysokich temperaturach mogą stracić swoje właściwości. 

Zapoznaj się z ofertą Termopol Ice – więcej informacji na stronie https://www.termopolice.com/chlodnictwo-przemyslowe/

Gdzie wykorzystywane jest chłodnictwo przemysłowe?

Technologie chłodnictwa są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, gdzie nie tylko służą przechowywaniu produktów ale również do jego transportu.

Chłodnictwo przemysłowe ma swoje zastosowanie przede wszystkim przy produktach spożywczych. Należą do nich m.in.: nabiał, mięso, owoce morze, ryby, owoce, warzywa itp. Produkty te szybko tracą świeżość w wyższych temperaturach, co wpływa na ich wartości odżywcze i smak. W dalszej perspektywie wymienione wcześniej produkty zwyczajnie się popsują i będą niezdatne do spożycia. Instalacje chłodnicze znajdą więc swoje zastosowanie we wszystkich miejscach związanych z gastronomią – restauracjach, hotelach czy cateringach.

Oprócz produktów ściśle związanych z branżą spożywcza, towary, które wymagają składowania w niskich temperaturach należą m.in. leki, szczepionki i inne preparaty medyczne. Towary należące do sektora farmaceutycznego muszą być przechowywane we wskazanych warunkach, gdyż jest to jedyna droga do zachowania ich właściwości leczniczych. W przeciwnym razie farmaceutyki nie dość, że mogą być nieskuteczne, to mogą również być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. 

Wśród towarów, które powinny przebywać w chłodni, znajdują się produkty użytkowe. Należą do nich m.in. kosmetyki, ze wskazaniem tych zawierających witaminę C, a także kwiaty i rośliny związane z branżą florystyczną.

Nie należy również zapominać o branży logistycznej, która niejako łączy wszystkie wymienione wcześniej sektory. W tym przypadku branża logistyczna odpowiedzialna jest za transport wszystkich towarów, które muszą przebywać w niskich temperaturach, więc to na jej barkach spoczywa powinność dowiezienia wszystkich produktów wedle zaleceń producenta np. z magazynu do sklepu.

Co składa się na chłodnictwo przemysłowe?

Chłodnictwo przemysłowe obejmuje takie elementy instalacji jak komory chłodnicze, agregaty chłodnicze, chłodnice powietrza, układy sterowania i zasilania, armatura i automatyka.

Budowa instalacji chłodniczych wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwoli na umiejętne zastosowanie poszczególnych elementów, w taki sposób, aby cała instalacja działała prawidłowo i spełniała swoje zadanie. Do tego należy dodać zainstalowanie rurociągów odpornych na działanie czynników chemicznych oraz montaż elektryki. W nowoczesnych systemach standardem jest również zainstalowanie automatyki, która jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zautomatyzowanie pracy systemu, co przekłada się na większość niezawodność, a także pozwala na zminimalizowanie błędu ludzkiego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + jeden =