środa, 8 maja
Shadow

Co na wciornastki – jak skutecznie się ich pozbyć

Wciornastki to małe, ale uciążliwe szkodniki, które mogą powodować duże szkody w roślinach. Te niewielkie owady o długości 1 do 2 mm wysysają soki z liści, osłabiają rośliny, a także przenoszą choroby. Stanowią więc poważne zagrożenie dla Twoich kwiatów ozdobnych i upraw warzywnych. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się wciornastków ekologicznymi sposobami.

 

Wciornastki – jak je zwalczyć naturalnymi metodami

Jeśli w Twoim ogrodzie pojawiły się wciornastki, czas na szybkie działanie. Masz jeszcze szansę je usunąć, zanim całkowicie zniszczą Twoje uprawy. Wykorzystaj najpierw naturalne metody, a kiedy te nie zadziałają, sięgnij po owadobójcze środki chemiczne. Wybierz preparat o jak najmniejszej toksyczności dla środowiska i innych, pożytecznych owadów. Naturalne metody zwalczania wciornastków wymagają cierpliwości i regularnego stosowania wybranego rozwiązania. Warto wykorzystywać naprzemiennie różne metody, żeby szkodniki nie uodporniły się na jedną z nich.

Silny strumień wody

Użyj odpowiednio silnego strumienia wody z węża ogrodowego, żeby dokładnie zmyć szkodniki z liści i pędów, a jednocześnie nie uszkodzić delikatniejszych roślin. Silnym strumieniem nie polewaj kwiatów, takich jak bławatki, stokrotki i bratki oraz młodych siewek i delikatnych owoców (maliny, truskawki). Zastosuj go do drzew i krzewów, kwiatach o grubych łodygach i liściach (petunie, róże, gerbery) oraz do warzyw (pomidory, ogórki, papryka, cukinia) i owoców. Wciornastki zmywaj z roślin rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest jeszcze zbyt silne. Trzymaj dyszę węża ogrodowego w odległości 20-30 cm od rośliny i zmywaj szkodniki z góry na dół, tak żeby woda spływała pod łodygach i liściach. Po oczyszczeniu roślin z wciornastków, dokładnie spłucz rośliny wodą.

Mydło potasowe

Co zadziała jeszcze na wciornastki? Wypróbuj mydło potasowe, a dokładnie jego 2% roztwór. Detergent jest skutecznym środkiem zwalczającym szkodniki, ponieważ rozrywa osłonkę woskową owadów, co powoduje ich śmierć. Jak zastosować mydło potasowe? Przygotuj roztwór, czyli wymieszaj 2 łyżki mydła potasowego z 1 l ciepłej wody. Całość dokładnie rozmieszaj, a następnie przelej roztwór do spryskiwacza. Spryskaj rośliny detergentem i pozostaw go na kilka godzin na liściach i pędach. Następnie dokładnie spłucz rośliny wodą. Mydło potasowe może działać mniej skutecznie w przypadku dużego nasilenia szkodników. Roztworu z mydła nie stosuj podczas upałów i dużego nasłonecznienia i nie rozpylaj go na osłabione lub uszkodzone rośliny.

Olejek neem

 

Olejek pozyskiwany z rośliny

Olejek neem to naturalny repelent odstraszający wciornastki. Jak zwalczyć te szkodniki tym egzotycznym olejkiem? Wystarczy rozcieńczyć olejek wodą (ilość podana jest na opakowaniu olejku), dokładnie wymieszać roztwór, a następnie przelać go do ręcznego spryskiwacza i opryskać nim rośliny. Olejkiem trzeba dokładnie pokryć pędy i liście, szczególnie ich spodnią część, na której żeruje najwięcej szkodników. Roztwór z olejku neem powinien pozostać na roślinach przez kilka godzin. Dopiero wtedy można go spłukać wodą, by ostatecznie usunąć wciornastki. Jak się pozbyć ich jeszcze skuteczniej? Dodaj do olejku kilka kropel mydła potasowego. Taka mieszanka powinna na dobre usunąć owady.

Wciornastek – jak się go pozbyć innymi metodami

Oprócz mydła potasowego i olejku neem do zwalczania wciornastków możesz wykorzystać też wywar z ziół o ostrym zapachu, np. z pokrzywy, czosnku lub chili. Zapach ziół odstrasza szkodniki i może hamować ich rozwój. Rośliny trzeba zagotować, ostudzić wywar, a następnie spryskać nim warzywa, owoce lub kwiaty zaatakowane przez wciornastka. Kolejnym sposobem na walkę z owadem są pułapki lepowe w kolorze żółtym, które przyciągają szkodniki. Rozsyp ziemię okrzemkową wokół roślin, a również zapobiegniesz rozwojowi wciornastków. Ten rodzaj ziemi działa śmiertelnie na te małe szkodniki, powodując mikrouszkodzenia ich woskowatej osłonki. Inną metodą, również całkowicie naturalną, jest wpuszczenie do ogrodu drapieżników żywiących się wciornastkami, czyli biedronek, złotooków i drapieżnych roztoczy.

Roślina zniszczona przez szkodniki

Jakie szkody dla roślin powodują wciornastki?

Jak wygląda wciornastek i jakie szkody może wyrządzić roślinom? Ten mały 1-2 mm owad o wydłużonym ciele z charakterystycznymi skrzydłami z frędzlami koloru żółtego, brązowego lub czarnego, to prawdziwy niszczyciel upraw warzywnych i owocowych oraz kwiatów ozdobnych. Wciornastki żerują na liściach, kwiatach i pędach roślin, wysysając z nich sok. W wyniku ich żerowania rośliny stają się słabe, żółkną i mogą nawet obumrzeć. Szkodniki są na tyle małe, że na początku trudno je dostrzec. Po czym poznasz, że roślinę zaatakowały te niewielkie owady? Nawet jeśli nie wiesz, jak wyglądają wciornastki, rozpoznasz je po objawach widocznych na roślinach.

  • Srebrzyste lub żółte plamy na liściach: Początkowo plamy są małe i rozproszone, ale z czasem powiększają się i tworzą zdeformowane obszary. Jeśli szkodników jest dużo, liście mogą całkowicie zżółknąć i opaść. Wciornastki wysysają soki z komórek roślinnych, co powoduje uszkodzenie i osłabienie rośliny widoczne najpierw na liściach.
  • Zniekształcenie liści i kwiatów: Wciornastki powodują, że liście marszczą się, skręcają lub wyginają. Kwiaty mogą być mniejsze, słabiej wykształcone i mieć zdeformowane płatki.
  • Zasychanie i opadanie liści: Jeśli na roślinie pojawiło się dużo szkodników, może to prowadzić do zasychania i opadania liści. Osłabiona roślina staje się podatniejsza na choroby i szkodniki, co może spowodować jej obumarcie.
  • Słabe kwitnienie i owocowanie: Owady mogą spowodować, że roślina będzie słabo kwitła (lub w ogóle nie zakwitnie). Wytworzy przez to mniej owoców i da niższe plony. Jeśli wciornastki zaatakują rośliny owocujące, owoce mogą być zdeformowane i nie nadawać się do spożycia.

Kiedy tylko zauważysz pierwsze zmiany na liściach rośliny, działaj! Zacznij od środków naturalnych, a w ostateczności sięgnij po insektycydy. Używaj ich jednak zawsze zgodnie z przeznaczeniem i zachowaj okres karencji w przypadku warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 1 =